Začali sme známym slovenským príslovím, ktorý v dnešnej dobe akosi môžete aplikovať i na prácu. Kým je človek mladý, venuje sa štúdiu a do jeho rozpočtu mu pravidelne prispievajú rodičia, nemusí sa až tak obávať o svoju finančnú situáciu. No čím je človek starší, tým viac si uvedomuje potrebu osamostatniť sa a začína premýšľať nad prácou. Počas školy je full-time nemožný, a preto sa musí obzerať po brigádach. Ako si nájsť brigádu? Takú, ktorá nebude len stratou času? Čítajte ďalej.
Zo všetkých strán študenti počúvajú, že hľadanie ideálnej brigády by malo byť podmienené ich skúsenosťami a zručnosťami. Jedným slovom praxou. A tu sa stretávame s prvou frustráciou študentov. „Kde mám nabrať skúsenosti, keď chodím do školy a tam je samá teória?!“, pýtajú sa rozhorčene. Mať prax je jedna vec, ale mať talent na to, aby ste svojho budúceho zamestnávateľa presvedčili, že aj keď praxe až tak veľa nemáte, určite bude s vami spokojný. Potrebujete na to len dávku odvahy a kreativity. Priznávame, je to ťažké. Už len keď sa pozrieme na spoločné vlastnosti brigády a práce na trvalý úväzok – veľa ľudí, ktorí si hľadajú prácu a málo pracovných miest.
Smelo do toho!
Ak ste však priebojní a pôjdete si za svojím, dosiahnete to. Váš potenciálny zamestnávateľ chce vidieť, že máte chuť pracovať a chcete pracovať. Nepotrebujete nejaké extra benefity, postačí vám mesačný plat a nejaké tie skúsenosti, ktoré si budete môcť napísať do životopisu. Život študenta má jednu veľkú výhodu. Ste malými dospelými, ktorých sa svet dospelých už síce dotýka, ale nepohltil vás. Využite to a hľadajte možnosti, ako získať čo najviac skúseností. Potom to už až také ľahké nebude.
Jednorazových brigád mám už plné zuby
V prípade, že jednorazové brigády nie sú to pravé orechové a vy chcete pracovať dlhodobo, vyberte si niečo, čo vás po niekoľkých dňoch neprestane baviť. Pomôže vám k tomu malé zamyslenie sa nad tým, čo vás baví, aké máte záujmy, čo viete robiť, ktoré činnosti vám nespôsobujú žiadne problémy a nepovažujete ich za záťaž. To je prvý krok k tomu, ako si nájsť brigádu. To znamená, že ak máte radi telesné aktivity a venujete sa vo svojom voľnom čase športu, hľadajte si brigádu v oblasti čašník či pracovník vo Fitness a Wellness centrách. Ak patríte zas skôr k pasívnejšiemu typu človeka a vyhovuje vám skôr sedavá práca, poobzerajte sa po ponukách call-centier či kanceláriách.
To nič nemení na tom, že nemám žiadne skúsenosti
Mnohí študenti pokladajú za najväčší problém pri hľadaní brigády nedostatok skúseností. Ako sme už spomínali, máte už len jednu šancu, a to presvedčiť svojho budúceho zamestnávateľa inak. Namiesto pracovných skúsenosti sa v životopise zamerajte na svoje pracovné ciele, záujmy – skrátka všetko, čo by ste vedeli robiť. No a samozrejme nezabudnite uviesť, že sa rýchlo učíte.