Čeká vás přijímací pohovor? Nepodceňujte přípravu na něj. Zvýšíte tak pravděpodobnost vašeho úspěchu. Jak se připravovat na přijímací pohovor ve firmě a jak na pohovor přes pracovní agenturu? Je v tom vůbec nějaký rozdíl?
Obecně o přijímacím pohovoru
Přijímací pohovor je proces, během kterého hodnotí zaměstnavatel či jeho zástupce, zda kandidát o práci se na dané pracovní místo hodí. Důležité je, aby kromě odborných znalostí měl i některé osobnostní rysy. Ty by se měly odvíjet podle toho, o jaké pracovní místo se kandidát uchází. Pozice určuje celkovou podobu přijímacího pohovoru.
Vždy je důležitý první dojem. Potom následuje představení kandidáta a obecné seznámení s firmou. V hlavní fázi pohovoru jsou kandidátovi kladené otázky a sledují se jeho verbální i neverbální odpovědi.
Existuje řada obecných otázek, na které se personalisté ptají velmi často. Proto je vhodné si je projít (ať už v nějaké publikaci či na internetu) a připravit si odpovědi na ně. Samozřejmě přijde řeč i na vaše odborné znalosti a na konci budete vyzvání k pokládání otázek.
Pracovní pohovor obvykle trvá 30 – 60 minut. Před ním si zjistěte základní informace o firmě. Nepodceňujte ani vhodné oblečení a samozřejmě je důležitý včasný příchod. Snažte se nebýt příliš upjatí, ale ani žoviální. Pozor si rovněž dejte na optimální stisk ruky a alespoň do určité míry si hlídejte svou neverbální komunikaci (nedělejte nervózní pohyby, moc se nerozmachujte rukama atd.).
Přijímací pohovor přes pracovní agenturu
Přijímací pohovor přes pracovní agenturu je podobný pohovorům ve firmě, přesto však některá svá specifika má.
Počítejte s tím, že když jdete na pohovor do pracovní agentury, nebude tak úzce zaměřený, jak by tomu bylo ve firmě. Rozdíl může být nepatrný, ale i markantní. Záleží na tom, jestli by ve firmě probíhalo přijímací řízení prostřednictvím personalisty či vašeho nadřízeného, který má více odborných znalostí z vašeho oboru. Pokud půjde o manažera, je pravděpodobné, že své otázky bude více směřovat na pracovní obor. Pohovory v pracovních agenturách jsou obvykle více zaměřené na osobní předpoklady než odborné znalosti.
Jdete-li na přijímací pohovor do pracovní agentury, počítejte také s tím, že jde o předvýběr a že pokud uspějete, teprve pak se dostanete do užšího kola, které se bude konat ve firmě.